42M048C1U
42M048C1U Portescap
42M%20Series%20Wiring%20Diagram.pdf
Виробник: Portescap
Description: STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V
Features: Round Shaft
Packaging: Bulk
Voltage - Rated: 5VDC
Size / Dimension: Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Type: Permanent Magnet
Accuracy: ±15%
Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Termination Style: Wire Leads
Step Angle: 7.5°
Torque - Holding (oz-in / mNm): 9.4 / 66.2
Coil Type: Unipolar
Diameter - Shaft: 0.118" (3.00mm)
Mounting Hole Spacing: 1.950" (49.48mm)
Length - Shaft and Bearing: 0.450" (11.43mm)
Part Status: Active
Current Rating (Amps): 550 mA
Coil Resistance: 9.1 Ohms
Steps per Revolution: 48.0
на замовлення 60 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V, Features: Round Shaft, Packaging: Bulk, Voltage - Rated: 5VDC, Size / Dimension: Round - 1.650" Dia (42.00mm), Type: Permanent Magnet, Accuracy: ±15%, Operating Temperature: -20°C ~ 70°C, Termination Style: Wire Leads, Step Angle: 7.5°, Torque - Holding (oz-in / mNm): 9.4 / 66.2, Coil Type: Unipolar, Diameter - Shaft: 0.118" (3.00mm), Mounting Hole Spacing: 1.950" (49.48mm), Length - Shaft and Bearing: 0.450" (11.43mm), Part Status: Active, Current Rating (Amps): 550 mA, Coil Resistance: 9.1 Ohms, Steps per Revolution: 48.0.