87CP755M20AN Sensata Technologies
sensata-87cp-88cp-series-pressure-sensor-datasheet.pdf
Виробник: Sensata Technologies
Description: AC/R PRESSURE SENSOR, BRASS, 7/1
Packaging: Bulk
Package / Case: Cylinder, Threaded
Output Type: Analog Current
Output: 4 ~ 20 mA
Operating Pressure: 14.5 ~ 290.08PSI (100 ~ 2000kPa)
Pressure Type: Absolute
Accuracy: ±0.8%
Operating Temperature: -40°C ~ 135°C
Termination Style: Packard, 3 Pin
Voltage - Supply: 6V ~ 30V
Applications: Industrial Automation, Medical Ventilation
Port Style: Threaded
Maximum Pressure: 435.11PSI (3000kPa)
Port Size: Male - 7/16" (11.11mm) UNF