BPH5B50HL1LF Amphenol ICC (FCI)
c-8613-0026.pdf
Виробник: Amphenol ICC (FCI)
Description: CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Connector Type: Header
Current Rating (Amps): 1.5A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 50
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Insulation Color: Gray
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.244" (6.20mm)
Insulation Height: 0.697" (17.70mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Overall Contact Length: 0.783" (19.90mm)
Insulation Material: Thermoplastic, Glass Filled
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating: 0.232" (5.90mm)
Написати відгук
Description: CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM, Packaging: Bulk, Features: Keying Slot, Connector Type: Header, Current Rating (Amps): 1.5A, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 50, Number of Rows: 2, Style: Board to Cable/Wire, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Latch Lock/Eject Hooks, Long, Number of Positions Loaded: All, Termination: Press-Fit, Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Copper Alloy, Insulation Color: Gray, Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 16.0µin (0.41µm), Contact Finish - Post: Tin, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.244" (6.20mm), Insulation Height: 0.697" (17.70mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Overall Contact Length: 0.783" (19.90mm), Insulation Material: Thermoplastic, Glass Filled, Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Length - Mating: 0.232" (5.90mm).