CP75B1425036P
CP75B1425036P Semiconductor Circuits, Inc.
CP75_1425036_Datasheet_R_1.0.pdf
Виробник: Semiconductor Circuits, Inc.
Description: 24V 2.5A 18-75VIN 1X2 POS ENB
Features: Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging: Tray
Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 1.94" L x 0.94" W x 0.33" H (49.3mm x 23.9mm x 8.4mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Isolated Module
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max): 75V
Approval Agency: CSA, TUV, UL
Efficiency: 91%
Current - Output (Max): 2.5A
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Output 1: 24V
Control Features: Enable, Active High
Power (Watts): 60 W
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 2 kV