DF1-2P-2.5DS(05)
DF1-2P-2.5DS(05) Hirose Connector
DF1_12S_2_5R26_252805_2529_CL0541_0068_0_05_Catalo-2449402.pdf
Виробник: Hirose Connector
Headers & Wire Housings 2P M R/A PIN HDR BRD MNT T/H TIN
на замовлення 2229 шт:
термін постачання 21-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 25
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM, Packaging: Bulk, Connector Type: Header, Voltage Rating: 250V, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Through Hole, Right Angle, Number of Positions: 2, Number of Rows: 1, Style: Board to Cable/Wire, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Friction Lock, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Brass, Insulation Color: Brown, Pitch - Mating: 0.098" (2.50mm), Contact Finish - Mating: Tin, Contact Finish Thickness - Mating: 39.4µin (1.00µm), Contact Finish - Post: Tin, Part Status: Active, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.118" (3.00mm), Insulation Height: 0.236" (6.00mm), Shrouding: Shrouded - 1 Wall, Insulation Material: Polyamide (PA), Nylon, Contact Length - Mating: 0.177" (4.50mm).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
DF1-2P-2.5DS(05) DF1-2P-2.5DS(05) Виробник : Hirose Electric Co Ltd ?distributor=digikey&type=2d&lang=en&num=DF1-2P-2.5DS(05) Description: CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Packaging: Bulk
Connector Type: Header
Voltage Rating: 250V
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Number of Positions: 2
Number of Rows: 1
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Friction Lock
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Brass
Insulation Color: Brown
Pitch - Mating: 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Mating: Tin
Contact Finish Thickness - Mating: 39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Post: Tin
Part Status: Active
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.118" (3.00mm)
Insulation Height: 0.236" (6.00mm)
Shrouding: Shrouded - 1 Wall
Insulation Material: Polyamide (PA), Nylon
Contact Length - Mating: 0.177" (4.50mm)