DF51A-18DP-2DS(50)
DF51A-18DP-2DS(50) Hirose Electric Co Ltd
?distributor=digikey&type=specSheet&lang=en&num=DF51A-18DP-2DS(50)
Виробник: Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN HDR 2MM 18POS R/A GOLD
Packaging: Tray
Connector Type: Header
Voltage Rating: 30VAC/DC
Current Rating (Amps): Varies by Wire Gauge
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Number of Positions: 18
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 3.94µin (0.100µm)
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.118" (3.00mm)
Insulation Height: 0.287" (7.30mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)