DF60-2P-10.16DS(45)
DF60-2P-10.16DS(45) Hirose Electric Co Ltd
Виробник: Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN HDR 2POS 10.16MM R/A
Features: Board Lock
Packaging: Bulk
Connector Type: Header
Voltage Rating: 1000VAC/DC
Current Rating (Amps): Varies by Wire Gauge
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Number of Positions: 2
Number of Rows: 1
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Contact Type: Male Blade
Fastening Type: Latch Holder
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Copper Alloy
Insulation Color: Red
Pitch - Mating: 0.400" (10.16mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post: Gold
Part Status: Active
Contact Shape: Rectangular
Contact Length - Post: 0.150" (3.81mm)
Insulation Height: 0.683" (17.35mm)