DI160N04PQ DIOTEC SEMICONDUCTOR
Виробник: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Category: SMD N channel transistors
Description: Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 160A; Idm: 640A; 83.3W; PQFN5X6
Type of transistor: N-MOSFET
Polarisation: unipolar
Drain-source voltage: 40V
Drain current: 160A
Power dissipation: 83.3W
Case: PQFN5X6
Mounting: SMD
Kind of channel: enhancement
Pulsed drain current: 640A