FDD03-12S4AU CHINFA ELECTRONICS
FDD03U.pdf
Виробник: CHINFA ELECTRONICS
Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 3W; Uin: 9÷36VDC; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; DIP24
Type of converter: DC/DC
Power: 3W
Input voltage: 9...36V DC
Output voltage: 12V DC
Output current: 0.25A
Case: DIP24
Manufacturer series: FDD03AU
Body dimensions: 31.8x20.3x12.7mm
Efficiency: 70%
Operating temperature: -40...71°C
Protection: short circuit protection SCP
Insulation voltage: 1.5kV DC
Converter features: remote ON/OFF control
Output current 2: 0.25A