FRC2C-1N-DC12V
FRC2C-1N-DC12V FORWARD INDUSTRIAL CO.
FRC2.pdf
Виробник: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 50A; automotive; FRC2
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPDT
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 50A
DC contacts rating @R: 40A / 14V DC
Relay variant: automotive
Coil voltage min.: 7.8V DC
Coil voltage max.: 15.6V DC
Manufacturer series: FRC2
Coil resistance: 80Ω
Coil power consumption: 1.8W
Contact material: AgSnO2
Operating temperature: -40...85°C
Body dimensions: 26.5x29x29mm
Mounting: on panel; socket
Contact resistance: 30mΩ
Leads: connectors
Leads dimensions: 6.3x0.8mm
Mechanical durability: 10000000 cycles
Coil current: 150mA
Operate time: 7ms
Release time: 5ms
Electrical life: 100000 cycles
Related items: CS1-CW; RS-D03
Switched voltage: max. 75V DC
на замовлення 11 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 3
Відгуки про товар
Написати відгук
Category: Automotive Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 50A; automotive; FRC2, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPDT, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 50A, DC contacts rating @R: 40A / 14V DC, Relay variant: automotive, Coil voltage min.: 7.8V DC, Coil voltage max.: 15.6V DC, Manufacturer series: FRC2, Coil resistance: 80Ω, Coil power consumption: 1.8W, Contact material: AgSnO2, Operating temperature: -40...85°C, Body dimensions: 26.5x29x29mm, Mounting: on panel; socket, Contact resistance: 30mΩ, Leads: connectors, Leads dimensions: 6.3x0.8mm, Mechanical durability: 10000000 cycles, Coil current: 150mA, Operate time: 7ms, Release time: 5ms, Electrical life: 100000 cycles, Related items: CS1-CW; RS-D03, Switched voltage: max. 75V DC.