Продукція > SAMTEC INC. > FTE-120-02-G-DV-A
FTE-120-02-G-DV-A
FTE-120-02-G-DV-A Samtec Inc.
fte_sm.pdf
Виробник: Samtec Inc.
Description: CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM
Features: Board Guide
Packaging: Tube
Connector Type: Header
Current Rating (Amps): 2.7A per Contact
Mounting Type: Surface Mount
Number of Positions: 40
Number of Rows: 2
Style: Board to Board
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Push-Pull
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.031" (0.80mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post: Gold
Part Status: Active
Contact Shape: Square
Insulation Height: 0.055" (1.40mm)
Shrouding: Unshrouded
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating: 0.047" (1.20mm)
Contact Length - Mating: 0.175" (4.45mm)
на замовлення 78 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM, Features: Board Guide, Packaging: Tube, Connector Type: Header, Current Rating (Amps): 2.7A per Contact, Mounting Type: Surface Mount, Number of Positions: 40, Number of Rows: 2, Style: Board to Board, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.031" (0.80mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm), Contact Finish - Post: Gold, Part Status: Active, Contact Shape: Square, Insulation Height: 0.055" (1.40mm), Shrouding: Unshrouded, Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Row Spacing - Mating: 0.047" (1.20mm), Contact Length - Mating: 0.175" (4.45mm).