Продукція > TOCOS > GF063S-B103K
GF063S-B103K
GF063S-B103K TOCOS
Category: Single turn THT trimmers
Description: Potentiometer: mounting; single turn; 10kΩ; 500mW; ±10%; linear
Type of potentiometer: mounting
Kind of potentiometer: single turn
Resistance: 10kΩ
Power: 0.5W
Mounting: THT
Tolerance: ±10%
Characteristics: linear
Track material: cermet
Temperature coefficient: 100ppm/°C
Terminal pitch: 5x2.5mm
Body dimensions: 6.8x8.2x6.1mm
Operating temperature: -55...125°C