HKW40N120FPTA1
HKW40N120FPTA1 Watech Electronics
HKW40N120FPTA1V1.0EN.pdf
Виробник: Watech Electronics
Description: IGBT FIELD STOP 1200V 82A TO-247
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Input Type: Standard
Reverse Recovery Time (trr): 390 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package: TO-247-3
IGBT Type: Field Stop
Td (on/off) @ 25°C: 68ns/274ns
Switching Energy: 2.92mJ (on), 2.84mJ (off)
Test Condition: 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Gate Charge: 296 nC
Current - Collector (Ic) (Max): 82 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Current - Collector Pulsed (Icm): 160 A
Power - Max: 714 W
Написати відгук
Description: IGBT FIELD STOP 1200V 82A TO-247, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-247-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ), Input Type: Standard, Reverse Recovery Time (trr): 390 ns, Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2V @ 15V, 40A, Supplier Device Package: TO-247-3, IGBT Type: Field Stop, Td (on/off) @ 25°C: 68ns/274ns, Switching Energy: 2.92mJ (on), 2.84mJ (off), Test Condition: 600V, 40A, 10Ohm, 15V, Gate Charge: 296 nC, Current - Collector (Ic) (Max): 82 A, Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V, Current - Collector Pulsed (Icm): 160 A, Power - Max: 714 W.