Продукція > SAMTEC INC. > IPT1-104-02-L-D
IPT1-104-02-L-D Samtec Inc.
Виробник: Samtec Inc.
Description: CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Packaging: Bulk
Connector Type: Header
Voltage Rating: 775VAC, 1095VDC
Current Rating (Amps): 2.3A per Contact
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 8
Number of Rows: 2
Style: Board to Board
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Push-Pull
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post: Tin
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.104" (2.64mm)
Insulation Height: 0.366" (9.30mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Overall Contact Length: 0.470" (11.94mm)
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating: 0.155" (3.94mm)
товару немає в наявності
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM, Packaging: Bulk, Connector Type: Header, Voltage Rating: 775VAC, 1095VDC, Current Rating (Amps): 2.3A per Contact, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 8, Number of Rows: 2, Style: Board to Board, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm), Contact Finish - Post: Tin, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.104" (2.64mm), Insulation Height: 0.366" (9.30mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Overall Contact Length: 0.470" (11.94mm), Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Length - Mating: 0.155" (3.94mm).