J115F21CL24VDCS.6
J115F21CL24VDCS.6 CIT Relay and Switch
J115F2.pdf
Виробник: CIT Relay and Switch
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 24VDC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Termination Style: PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Approval Agency: cURus, TUV
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 25 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 40 A
Switching Voltage: 277VAC, 110VDC - Max
Must Release Voltage: 2.4 VDC
Must Operate Voltage: 18 VDC