J116F11A12VDCS1.5
J116F11A12VDCS1.5 CIT Relay and Switch
Relay-J116F1.pdf
Виробник: CIT Relay and Switch
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: cURus
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 125 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 50 A
Switching Voltage: 277VAC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 9 VDC