MCG18P06YHE3-TP
MCG18P06YHE3-TP MCC (Micro Commercial Components)
MCG18P06YHE3(PDFN3333).pdf
Виробник: MCC (Micro Commercial Components)
Description: POWER MOSFET
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 8-PowerVDFN
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: P-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 45mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max): 42W (Tj)
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 250µA
Supplier Device Package: PDFN3333
Grade: Automotive
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 60 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 14.1 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 830 pF @ 25 V