NGW40T65H3DFPQ
NGW40T65H3DFPQ Nexperia USA Inc.
NGW40T65H3DFP.pdf
Виробник: Nexperia USA Inc.
Description: NGW40T65H3DFP/SOT429-2/TO247-3
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Input Type: Standard
Reverse Recovery Time (trr): 130 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package: TO-247-3L
IGBT Type: Trench Field Stop
Td (on/off) @ 25°C: 17ns/72ns
Switching Energy: 1.16mJ (on), 340µJ (off)
Test Condition: 400V, 40A, 10Ohm, 15V
Gate Charge: 62 nC
Current - Collector (Ic) (Max): 72 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 650 V
Current - Collector Pulsed (Icm): 160 A
Power - Max: 275 W