PM40-1R8K
PM40-1R8K Bourns Inc.
PM40%20Series.pdf
Виробник: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1.8UH 390MA 650MOHM SM
Packaging: Tape & Reel (TR)
Tolerance: ±10%
Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Mounting Type: Surface Mount
Shielding: Unshielded
Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR): 650mOhm Max
Q @ Freq: 50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant: 60MHz
Material - Core: Iron Powder
Inductance Frequency - Test: 7.96 MHz
Supplier Device Package: 1812
Height - Seated (Max): 0.126" (3.20mm)
Part Status: Obsolete
Inductance: 1.8 µH
Current Rating (Amps): 390 mA