PM75-560K Bourns Inc.
PM75 Series.pdf
Виробник: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 56UH 940MA 240MOHM SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Tolerance: ±10%
Package / Case: Nonstandard
Size / Dimension: 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Mounting Type: Surface Mount
Shielding: Unshielded
Type: Drum Core, Wirewound
Operating Temperature: -30°C ~ 100°C
DC Resistance (DCR): 240mOhm Max
Frequency - Self Resonant: 11MHz
Material - Core: Ferrite
Inductance Frequency - Test: 2.52 MHz
Height - Seated (Max): 0.209" (5.30mm)
Part Status: Obsolete
Inductance: 56 µH
Current Rating (Amps): 940 mA