PTRD-1C-12S-T5-X
PTRD-1C-12S-T5-X Picker Components
PTRD-T.pdf
Виробник: Picker Components
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
Packaging: Tube
Mounting Type: Chassis Mount
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -55°C ~ 100°C
Termination Style: Quick Connect - 0.187"/0.250"
Approval Agency: cUL, cURus, UL
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 80 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 40 A
Switching Voltage: 300VAC, 110VDC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 9 VDC