QS1700SCM8
QS1700SCM8 Quest Semi
QS170C800YL1700V.pdf?v=1700007868
Виробник: Quest Semi
Description: 1700v 8AMP SiC Mosfet
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C
Technology: SiCFET (Silicon Carbide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 100mOhm @ 2A, 20V
Power Dissipation (Max): 88W
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 10mA
Supplier Device Package: PG-TO247-3
Grade: Automotive
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 1700 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 16 nC @ 1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 142 pF @ 1000 V