Продукція > RELPOL > RM96-3031-35-1005
RM96-3031-35-1005
RM96-3031-35-1005 RELPOL
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 5VDC; 8A; 8A/250VAC; RM96
Mounting: PCB
Manufacturer series: RM96
Body dimensions: 28x10x16.2mm
Operating temperature: -40...80°C
Release time: 5ms
Terminal pitch: 5mm
Operate time: 10ms
Height: 16.2mm
Contact resistance: 100mΩ
Coil power consumption: 300mW
Coil voltage min.: 3.5V DC
Number of pins: 4
Rated coil voltage: 5V DC
DC contacts rating @R: 8A / 24V DC
AC contacts rating @R: 8A / 250V AC
Contact current max.: 8A
Coil voltage max.: 12V DC
Switched voltage: max. 120V DC; max. 440V AC
Coil resistance: 110Ω
OEM number: 852868
Relay variant: miniature
Contacts configuration: SPST-NC
Type of relay: electromagnetic
IP rating: IP67
на замовлення 40 шт:
Написати відгук
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 5VDC; 8A; 8A/250VAC; RM96, Mounting: PCB, Manufacturer series: RM96, Body dimensions: 28x10x16.2mm, Operating temperature: -40...80°C, Release time: 5ms, Terminal pitch: 5mm, Operate time: 10ms, Height: 16.2mm, Contact resistance: 100mΩ, Coil power consumption: 300mW, Coil voltage min.: 3.5V DC, Number of pins: 4, Rated coil voltage: 5V DC, DC contacts rating @R: 8A / 24V DC, AC contacts rating @R: 8A / 250V AC, Contact current max.: 8A, Coil voltage max.: 12V DC, Switched voltage: max. 120V DC; max. 440V AC, Coil resistance: 110Ω, OEM number: 852868, Mechanical durability: 20000000 cycles, Contact material: AgSnO2, Relay variant: miniature, Contacts configuration: SPST-NC, Type of relay: electromagnetic, IP rating: IP67.