RTH1052MSO
  • RTH1052MSO
  • RTH1052MSO
  • RTH1052MSO
RTH1052MSO ROHDE & SCHWARZ
RTH_DS.pdf RTH_UM.pdf
Виробник: ROHDE & SCHWARZ
Category: Portable Oscilloscopes, Scopemeters
Description: Handheld oscilloscope; Band: 500MHz; 9bit; colour,LCD TFT 7"
Body dimensions: 201x293x74mm
Conform to the norm: CAT II 1000V; CAT III 600V; CAT III 1000V; CAT IV 600V; EN 61010
Trigger source: CH1; CH2
Kind of display used: colour; LCD TFT 7"
Touchpad: yes
Temperature measuring range: -200...850°C
Storage temperature: -20...50°C
Rise time: 0.7ns
Capacitance measuring range: 10nF; 100nF; 1µF; 10µF; 100µF; 1mF; 10mF
Time base: 1n...500s/div
Diode test: 3V
DC voltage measuring accuracy: ±(0.05% + 0.03% range)
Resistance measuring accuracy: ±(0.08%+0.03% range)
Input sensitivity: 2mV/div...100V/div
Frequency measuring accuracy: ±0.005%
AC voltage measuring accuracy: ±(0.02% + 0.05% range)
Temperature measurement accuracy: ±(0.13% + 1°C)
AC voltage measuring range: 1V; 10V; 100V; 1kV
DC voltage measuring range: 1V; 10V; 100V; 1kV
Capacitance measuring accuracy: ±(1%+ 0.05% range)
Resistance measuring range: 1kΩ; 10kΩ; 100kΩ; 1MΩ; 10MΩ; 100MΩ
Number of channels: 2
Vertical resolution: 9bit
Frequency measuring range: 1kHz; 10kHz; 100kHz; 1MHz
Supply voltage: 100...240V AC
Max. input voltage: 300V
Display resolution: 800x480
Memory record length: 500kpts
Input impedance: 1MΩ/12pF
Sampling: 2,5Gsps; 5Gsps interleaved
Band: 500MHz
Trigger coupling: AC; DC
Input coupling: AC, DC
Continuity test: acoustic indication; <10Ω