SICRF6650
SICRF6650 SMC Diode Solutions
SICR6650%20SICRB6650%20SICRD6650%20SICRF6650%20N1934%20REV.-.pdf
Виробник: SMC Diode Solutions
Description: DIODE SIL CARB 650V 6A ITO220AC
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting Type: Through Hole
Speed: No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 0 ns
Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky
Capacitance @ Vr, F: 150pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 6A
Supplier Device Package: ITO-220AC
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 6 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 650 V