Продукція > JAM > SRV42-04WS
SRV42-04WS
SRV42-04WS JAM
SRV.pdf
Виробник: JAM
Description: 4.2 MM W TO B CONNECTOR 4P HOUSI
Packaging: Bulk
Connector Type: Header
Voltage Rating: 300VAC/DC
Current Rating (Amps): 10A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 4
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -25°C ~ 105°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Latch Holder
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Brass
Pitch - Mating: 0.165" (4.20mm)
Contact Finish - Mating: Tin
Contact Finish - Post: Tin
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.142" (3.60mm)
Insulation Height: 0.445" (11.30mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Row Spacing - Mating: 0.232" (5.90mm)