SSK01-MPH-254-A22
SSK01-MPH-254-A22 Same Sky (Formerly CUI Devices)
ssk01-mph-254.pdf
Виробник: Same Sky (Formerly CUI Devices)
Description: 2.54MM MALE HEADER 1X22PIN, STRA
Packaging: Bag
Connector Type: Header
Voltage Rating: 250V
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 22
Number of Rows: 1
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.118" (3.00mm)
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Shrouding: Unshrouded
Overall Contact Length: 0.454" (11.54mm)
Insulation Material: Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Length - Mating: 0.236" (6.00mm)