Продукція > JAM > STW12-08WH-ET
STW12-08WH-ET
STW12-08WH-ET JAM
STW.pdf
Виробник: JAM
Description: 1.25 MM W TO B CONNECTOR 8P DUAL
Packaging: Tape & Reel (TR)
Connector Type: Header
Voltage Rating: 250VAC/DC
Current Rating (Amps): 1.2A
Mounting Type: Surface Mount, Right Angle
Number of Positions: 8
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Locking Ramp
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Color: White
Pitch - Mating: 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Mating: Tin
Contact Finish - Post: Tin
Contact Shape: Square
Insulation Height: 0.240" (6.10mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Row Spacing - Mating: 0.083" (2.10mm)