X1228V14-2.7
X1228V14-2.7 Renesas Electronics Corporation
x1228-datasheet
Виробник: Renesas Electronics Corporation
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14TSSOP
Packaging: Tube
Features: Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Type: Clock/Calendar
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply: 2.7V ~ 5.5V
Time Format: HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format: YY-MM-DD-dd
Supplier Device Package: 14-TSSOP
Voltage - Supply, Battery: 1.8V ~ 5.5V
Current - Timekeeping (Max): 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V