X9251UV24Z-2.7
X9251UV24Z-2.7 Renesas Electronics Corporation
x9251-datasheet
Виробник: Renesas Electronics Corporation
Description: IC DGT POT 50KOHM 256TAP 24TSSOP
Resistance (Ohms): 50k
Tolerance: ±20%
Features: Selectable Address
Packaging: Tube
Package / Case: 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Memory Type: Non-Volatile
Interface: SPI
Configuration: Potentiometer
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of Taps: 256
Voltage - Supply: 2.7V ~ 5.5V
Taper: Linear
Supplier Device Package: 24-TSSOP
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): 300 (Max)
Temperature Coefficient (Typ): ±300ppm/°C