40CPQ040
40CPQ040 SMC Diode Solutions
Виробник: SMC Diode Solutions
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO247AD
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A
Supplier Device Package: TO-247AD
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 4 mA @ 40 V
на замовлення 117 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 2
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO247AC, Packaging: Tube, Package / Case: TO-247-3, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A, Supplier Device Package: TO-247AC, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C, Part Status: Obsolete, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490 mV @ 20 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 4 mA @ 40 V.
Інші пропозиції 40CPQ040
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
40CPQ040 Виробник : IR 40CPQ035-45%20N0695%20REV.B.pdf 40CPQ035%2C40%2C45.pdf TO-247
на замовлення 24014 шт:
40CPQ040 40CPQ040 Виробник : Vishay General Semiconductor - Diodes Division 40CPQ035%2C40%2C45.pdf Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO247AC
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Technology: Schottky
Supplier Device Package: TO-247AC
Part Status: Obsolete
товару немає в наявності
товару немає в наявності
Description: Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 40A; TO247AD; Ufmax: 0.59V
Type of diode: Schottky rectifying
Mounting: THT
Max. off-state voltage: 40V
Load current: 40A
Semiconductor structure: common cathode; double
Case: TO247AD
Max. forward voltage: 0.59V
Max. forward impulse current: 515A
Kind of package: tube
Leakage current: 4mA
Capacitance: 1.85nF