98401-801-18LF
98401-801-18LF Amphenol ICC (FCI)
98401.pdf
Виробник: Amphenol ICC (FCI)
Description: CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM
Packaging: Bag
Features: Board Guide
Connector Type: Header, Breakaway
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Surface Mount
Number of Positions: 18
Number of Rows: 2
Style: Board to Board
Operating Temperature: -65°C ~ 130°C
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post: Tin-Lead
Part Status: Active
Contact Shape: Square
Insulation Height: 0.084" (2.14mm)
Shrouding: Unshrouded
Insulation Material: Thermoplastic
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating: 0.230" (5.84mm)
Написати відгук
Description: CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM, Packaging: Bag, Features: Board Guide, Connector Type: Header, Breakaway, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Surface Mount, Number of Positions: 18, Number of Rows: 2, Style: Board to Board, Operating Temperature: -65°C ~ 130°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Finish - Mating: Gold, GXT™, Contact Finish Thickness - Mating: 15.0µin (0.38µm), Contact Finish - Post: Tin-Lead, Part Status: Active, Contact Shape: Square, Insulation Height: 0.084" (2.14mm), Shrouding: Unshrouded, Insulation Material: Thermoplastic, Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Length - Mating: 0.230" (5.84mm).