APT100GN120B2G
APT100GN120B2G Microchip Technology
APT100GN120B2%28G%29_A.pdf
Виробник: Microchip Technology
Description: IGBT TRENCH FIELD STP 1200V 245A
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3 Variant
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Input Type: Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 100A
IGBT Type: Trench Field Stop
Td (on/off) @ 25°C: 50ns/615ns
Switching Energy: 11mJ (on), 9.5mJ (off)
Test Condition: 800V, 100A, 1Ohm, 15V
Gate Charge: 540 nC
Current - Collector (Ic) (Max): 245 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Current - Collector Pulsed (Icm): 300 A
Power - Max: 960 W
на замовлення 28 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MICROCHIP - APT100GN120B2G - IGBT, 245 A, 960 W, 1.2 kV, 3 Pin(s), tariffCode: 85412900, Transistormontage: Durchsteckmontage, rohsCompliant: YES, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, Kollektor-Emitter-Sättigungsspannung: -, MSL: MSL 3 - 168 Stunden, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Verlustleistung: 960W, Bauform - Transistor: -, Dauerkollektorstrom: 245A, Anzahl der Pins: 3Pin(s), Produktpalette: -, Kollektor-Emitter-Spannung, max.: 1.2kV, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 150°C, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
APT100GN120B2G APT100GN120B2G Виробник : MICROCHIP 3672932.pdf Description: MICROCHIP - APT100GN120B2G - IGBT, 245 A, 960 W, 1.2 kV, 3 Pin(s)
tariffCode: 85412900
Transistormontage: Durchsteckmontage
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
isCanonical: Y
Kollektor-Emitter-Sättigungsspannung: -
MSL: MSL 3 - 168 Stunden
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Verlustleistung: 960W
Bauform - Transistor: -
Dauerkollektorstrom: 245A
Anzahl der Pins: 3Pin(s)
Produktpalette: -
Kollektor-Emitter-Spannung, max.: 1.2kV
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Betriebstemperatur, max.: 150°C
SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
на замовлення 7 шт:
Кількість Ціна
APT100GN120B2G APT100GN120B2G Виробник : Microchip Technology apt100gn120b2(g)_a .pdf Trans IGBT Chip N-CH 1200V 245A 960W 3-Pin(3+Tab) T-MAX Tube
на замовлення 11 шт:
товару немає в наявності
APT100GN120B2G APT100GN120B2G Виробник : Microchip Technology APT100GN120B2(G)_A .pdf IGBTs IGBT Fieldstop Low Frequency Single 1200 V 100 A TO-247 MAX