Продукція > VISHAY > BZM55C5V1-TR
BZM55C5V1-TR
BZM55C5V1-TR Vishay
bzm55.pdf
Виробник: Vishay
Diode Zener Single 5.1V 6% 500mW 2-Pin MicroMELF T/R
на замовлення 92500 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: VISHAY - BZM55C5V1-TR - Zener-Diode, 5.1 V, 500 mW, MicroMELF, 2 Pin(s), 175 °C, Oberflächenmontage, tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: MicroMELF, rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: AEC-Q101, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Verlustleistung: 500mW, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: BZM55, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 175°C, Zener-Spannung, nom.: 5.1V, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
BZM55C5V1-TR BZM55C5V1-TR Виробник : Vishay General Semiconductor - Diodes Division bzm55.pdf Description: DIODE ZENER 5.1V 500MW MICROMELF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 2-SMD, No Lead
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -65°C ~ 175°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.1 V
Impedance (Max) (Zzt): 550 Ohms
Supplier Device Package: MicroMELF
Grade: Automotive
Power - Max: 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 1 V
Qualification: AEC-Q101
Кількість Ціна
BZM55C5V1-TR BZM55C5V1-TR Виробник : VISHAY bzm55_ser.pdf Category: SMD Zener diodes
Description: Diode: Zener; 0.5W; 5.1V; SMD; 7 inch reel; MicroMELF; single diode
Type of diode: Zener
Power dissipation: 0.5W
Zener voltage: 5.1V
Mounting: SMD
Tolerance: ±6%
Kind of package: 7 inch reel
Case: MicroMELF
Semiconductor structure: single diode
Quantity in set/package: 2500pcs.
Manufacturer series: BZM55
Мінімальне замовлення: 46
BZM55C5V1-TR BZM55C5V1-TR Виробник : VISHAY bzm55.pdf Description: VISHAY - BZM55C5V1-TR - Zener-Diode, 5.1 V, 500 mW, MicroMELF, 2 Pin(s), 175 °C, Oberflächenmontage
tariffCode: 85411000
Bauform - Diode: MicroMELF
rohsCompliant: YES
Diodenmontage: Oberflächenmontage
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Qualifikation: AEC-Q101
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Verlustleistung: 500mW
Anzahl der Pins: 2Pin(s)
Produktpalette: BZM55
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Betriebstemperatur, max.: 175°C
Zener-Spannung, nom.: 5.1V
SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
Мінімальне замовлення: 73
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: 2-SMD, No Lead
Mounting Type: Surface Mount
Grade: Automotive
Power - Max: 500 mW
Qualification: AEC-Q101
Мінімальне замовлення: 14
BZM55C5V1-TR BZM55C5V1-TR Виробник : Vishay Semiconductors bzm55.pdf Zener Diodes 5.1 Volt 0.5W 5%
Мінімальне замовлення: 14
BZM55C5V1-TR BZM55C5V1-TR Виробник : VISHAY VISH-S-A0023700450-1.pdf?hkey=6D3A4C79FDBF58556ACFDE234799DDF0 Description: VISHAY - BZM55C5V1-TR - Zener-Diode, 5.1 V, 500 mW, MicroMELF, 2 Pin(s), 175 °C, Oberflächenmontage
tariffCode: 85411000
Bauform - Diode: MicroMELF
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Qualifikation: AEC-Q101
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Verlustleistung: 500mW
Anzahl der Pins: 2Pin(s)
Produktpalette: BZM55
Zener-Spannung, nom.: 5.1V
SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
на замовлення 255 шт:
BZM55C5V1-TR
BZM55C5V1-TR BZM55C5V1-TR Виробник : Vishay bzm55.pdf Diode Zener Single 5.1V 6% 500mW 2-Pin MicroMELF T/R