Продукція > CW INDUSTRIES > CWN-562-20-0000
CWN-562-20-0000 CW Industries
CWN-56XX-XX-XXXX_STRAIGHT_PIN.PDF
Виробник: CW Industries
Description: CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Features: Keying Slot
Packaging: Bulk
Connector Type: Header
Current Rating (Amps): 1A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 20
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Latch Lock/Eject Hooks, Long
Insulation Color: Blue
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Circular
Contact Length - Post: 0.155" (3.94mm)
Insulation Height: 0.681" (17.30mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Thermoplastic
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm)
Написати відгук
Description: CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM, Features: Keying Slot, Packaging: Bulk, Connector Type: Header, Current Rating (Amps): 1A, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 20, Number of Rows: 2, Style: Board to Cable/Wire, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Latch Lock/Eject Hooks, Long, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Blue, Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm), Contact Finish - Post: Nickel, Contact Shape: Circular, Contact Length - Post: 0.155" (3.94mm), Insulation Height: 0.681" (17.30mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Insulation Material: Thermoplastic, Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm).