D3V162C5
D3V162C5 OMRON Electronic Components
D3V.PDF
Виробник: OMRON Electronic Components
Category: Microswitches SNAP ACTION
Description: Microswitch SNAP ACTION; 16A/250VAC; without lever; SPST-NC
Type of switch: microswitch SNAP ACTION
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
Switches features: without lever
Contacts configuration: SPST-NC
Switching method: ON-(OFF)
Number of positions: 2
Manufacturer series: D3V
Stable positions number: 1
IP rating: IP40
Leads: quick connect terminal
Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm
Operating temperature: -25...105°C
Operating Force: 1.96N
Lever length: 0m
Terminal pitch: 7.7mm
Contact material: silver
Button shape: convex; rectangular
на замовлення 96 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 3
Відгуки про товар
Написати відгук
Category: Microswitches SNAP ACTION, Description: Microswitch SNAP ACTION; 16A/250VAC; without lever; SPST-NC, Type of switch: microswitch SNAP ACTION, AC contacts rating @R: 16A / 250V AC, Switches features: without lever, Contacts configuration: SPST-NC, Switching method: ON-(OFF), Number of positions: 2, Manufacturer series: D3V, Stable positions number: 1, IP rating: IP40, Leads: quick connect terminal, Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm, Operating temperature: -25...105°C, Operating Force: 1.96N, Lever length: 0m, Terminal pitch: 7.7mm, Contact material: silver, Button shape: convex; rectangular.
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
D3V-16-2C5 D3V-16-2C5 Виробник : OMRON ELECTRONIC COMPONENTS 2081954.pdf Description: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS - D3V-16-2C5 - Mikroschalter, Miniatur, Stiftstößel, SPST-NC, Steckanschluss, 16 A, 250 V
tariffCode: 85365007
rohsCompliant: YES
Schalteranschlüsse: Steckanschluss
Mikroschalter-Betätiger: Stiftstößel
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Kontaktstrom, max.: 16A
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
AC-Kontaktspannung, nom.: 250V
euEccn: NLR
DC-Kontaktspannung, nom.: 250V
Produktpalette: D3V Series
productTraceability: No
Betätigungskraft, max.: 1.96N
Kontaktkonfiguration: SPST-NC
Mikroschaltertyp: Miniatur
SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
на замовлення 19 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 5
на замовлення 42 шт:
Мінімальне замовлення: 2
D3V-16-2C5 D3V-16-2C5 Виробник : Omron Electronics Inc-EMC Div B103-E1.pdf Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
Packaging: Bulk
Current Rating (Amps): 16A (AC), 600mA (DC)
Mounting Type: Chassis Mount
Circuit: SPST-NC
Switch Function: On-Mom
Operating Temperature: -25°C ~ 105°C
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type: Round (Pin Plunger)
Operating Force: 200gf
Ingress Protection: IP40
Release Force: 50gf
Pretravel: 0.047" (1.2mm)
Differential Travel: 0.016" (0.4mm)
Overtravel: 0.040" (1.0mm)
Operating Position: 0.579" (14.7mm)
Part Status: Active
Voltage Rating - AC: 250 V
Voltage Rating - DC: 125 V
на замовлення 382 шт:
Мінімальне замовлення: 2
D3V-16-2C5 D3V-16-2C5 Виробник : Omron b103-e1.pdf Switch Snap Action N.C. SPST Pin Plunger 16A 250VAC 250VDC 372.85VA 1.96N Screw Mount Quick Connect
на замовлення 100 шт:
Мінімальне замовлення: 27