D3V-16-1A4
D3V-16-1A4 OMRON Electronic Components
D3V.PDF
Виробник: OMRON Electronic Components
Category: Microswitches SNAP ACTION
Description: Microswitch SNAP ACTION; 16A/250VAC; 10A/30VDC; without lever
Type of switch: microswitch SNAP ACTION
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
Switches features: without lever
Contacts configuration: SPDT
Switching method: ON-(ON)
Number of positions: 2
Manufacturer series: D3V
Stable positions number: 1
IP rating: IP40
Leads: connectors; for soldering
Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm
Operating temperature: -25...105°C
Operating Force: 0.98N
DC contacts rating @R: 10A / 30V DC
Electrical life: 100000 cycles
Mechanical durability: 10000000 cycles
Min. insulation resistance: 0.1GΩ
Contact plating: silver plated
Leads dimensions: 4.75x0.5mm
Max. contact resistance:: 30mΩ
на замовлення 729 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 4
Відгуки про товар
Написати відгук
Category: Microswitches SNAP ACTION, Description: Microswitch SNAP ACTION; 16A/250VAC; 10A/30VDC; without lever, Type of switch: microswitch SNAP ACTION, AC contacts rating @R: 16A / 250V AC, Switches features: without lever, Contacts configuration: SPDT, Switching method: ON-(ON), Number of positions: 2, Manufacturer series: D3V, Stable positions number: 1, IP rating: IP40, Leads: connectors; for soldering, Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm, Operating temperature: -25...105°C, Operating Force: 0.98N, DC contacts rating @R: 10A / 30V DC, Electrical life: 100000 cycles, Mechanical durability: 10000000 cycles, Min. insulation resistance: 0.1GΩ, Contact plating: silver plated, Leads dimensions: 4.75x0.5mm, Max. contact resistance:: 30mΩ.
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
D3V-16-1A4 D3V-16-1A4 Виробник : Omron Electronics Inc-EMC Div B103-E1.pdf Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Packaging: Bulk
Current Rating (Amps): 16A (AC), 600mA (DC)
Mounting Type: Chassis Mount
Circuit: SPDT
Switch Function: On-Mom
Operating Temperature: -25°C ~ 105°C
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type: Round (Pin Plunger)
Operating Force: 100gf
Ingress Protection: IP40
Release Force: 15gf
Pretravel: 0.047" (1.2mm)
Differential Travel: 0.016" (0.4mm)
Overtravel: 0.040" (1.0mm)
Operating Position: 0.579" (14.7mm)
Part Status: Active
Voltage Rating - AC: 250 V
Voltage Rating - DC: 125 V
на замовлення 100 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
на замовлення 90 шт:
D3V161A4 D3V161A4 Виробник : Omron 500access_brochure.aspfrompdf_d3v_3rdlvlproduct_modeld3vtob103open0..pdf Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Pin Plunger Solder 16A 250VAC 250VDC 372.85VA 0.98N Screw Mount