DF1EC-2P-2.5DSA(35)
DF1EC-2P-2.5DSA(35) Hirose Electric Co Ltd
?distributor=digikey&type=specSheet&lang=en&num=DF1EC-2P-2.5DSA(35)
Виробник: Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Packaging: Bag
Connector Type: Header
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 2
Number of Rows: 1
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -35°C ~ 85°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Latch Holder
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Brass
Insulation Color: Natural
Pitch - Mating: 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Mating: Tin
Contact Finish Thickness - Mating: 39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Post: Tin
Part Status: Active
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.142" (3.60mm)
Insulation Height: 0.425" (10.80mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Polyamide (PA), Nylon
Contact Length - Mating: 0.177" (4.50mm)
на замовлення 9731 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 7
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM, Packaging: Bag, Connector Type: Header, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 2, Number of Rows: 1, Style: Board to Cable/Wire, Operating Temperature: -35°C ~ 85°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Latch Holder, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Brass, Insulation Color: Natural, Pitch - Mating: 0.098" (2.50mm), Contact Finish - Mating: Tin, Contact Finish Thickness - Mating: 39.4µin (1.00µm), Contact Finish - Post: Tin, Part Status: Active, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.142" (3.60mm), Insulation Height: 0.425" (10.80mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Insulation Material: Polyamide (PA), Nylon, Contact Length - Mating: 0.177" (4.50mm).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
DF1EC-2P-2.5DSA(35) DF1EC-2P-2.5DSA(35) Виробник : Hirose Connector ?distributor=digikey&type=specSheet&lang=en&num=DF1EC-2P-2.5DSA(35) Headers & Wire Housings 2.5MM STRT PIN HDR 2P T/H TIN W/O BOSS
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 7
DF1EC-2P-2.5DSA(35) DF1EC-2P-2.5DSA(35) Виробник : HIROSE / HRS ?distributor=digikey&type=specSheet&lang=en&num=DF1EC-2P-2.5DSA(35) Description: HIROSE / HRS - DF1EC-2P-2.5DSA(35) - Stiftleiste, Wire-to-Board, 2.5 mm, 1 Reihe(n), 2 Kontakt(e), Durchsteckmontage, DF1E
tariffCode: 85366930
rohsCompliant: YES
Kontaktüberzug: Verzinnte Kontakte
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Kontaktmaterial: Messing
usEccn: EAR99
Steckverbinderkragen: Mit Kragen
Anzahl der Kontakte: 2Kontakt(e)
euEccn: NLR
Steckverbindersysteme: Wire-to-Board
Steckverbinder: PCB-Stiftleiste
Produktpalette: DF1E
productTraceability: No
Kontaktanschluss: Durchsteckmontage
Anzahl der Reihen: 1Reihe(n)
Rastermaß: 2.5mm
SVHC: To Be Advised
товару немає в наявності
DF1EC-2P-2.5DSA(35) Виробник : HIROSE DF1E.pdf Category: Raster signal connectors 2,50mm
Description: Connector: wire-board; socket; PIN: 2; DF1E; 3A; 250V; straight; THT
Alias: CL0541-0867-4-35
Manufacturer series: DF1E
Contact plating: tinned
Mechanical mounting: on PCBs
Connector: socket
Spatial orientation: straight
Electrical mounting: THT
Type of connector: wire-board
Plating thickness: 1µm
Contacts pitch: 2.5mm
Number of pins: 2
Current rating: 3A
Mechanical durability: 30 cycles
Rated voltage: 0.25kV