DI040N10D1
DI040N10D1 Diotec Semiconductor
di040n10d1.pdf
Виробник: Diotec Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 100V 40A TO-252-3
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting Type: Surface Mount
Supplier Device Package: TO-252 (DPAK)
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 40A (Tc)
Power Dissipation (Max): 140W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 94 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 3400 pF @ 30 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 15mOhm @ 28A, 10V
товару немає в наявності
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MOSFET N-CH 100V 40A TO-252-3, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, Mounting Type: Surface Mount, Supplier Device Package: TO-252 (DPAK), Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 40A (Tc), Power Dissipation (Max): 140W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 100 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 94 nC @ 10 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 3400 pF @ 30 V, Rds On (Max) @ Id, Vgs: 15mOhm @ 28A, 10V.
Інші пропозиції DI040N10D1
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
DI040N10D1 DI040N10D1 Виробник : Diotec Semiconductor di040n10d1.pdf MOSFETs DPAK, N, 100V, 40A, 15m?, 175C
товару немає в наявності
DI040N10D1 Виробник : DIOTEC SEMICONDUCTOR di040n10d1.pdf Category: SMD N channel transistors
Description: Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 40A; Idm: 160A; 140W; DPAK
Type of transistor: N-MOSFET
Polarisation: unipolar
Drain-source voltage: 100V
Drain current: 40A
Pulsed drain current: 160A
Power dissipation: 140W
Case: DPAK
Gate-source voltage: ±20V
On-state resistance: 15mΩ