DRS-240-36
DRS-240-36 MEAN WELL
DRS-240-datasheet.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: Din Rail Mounting Power Supplies
Description: Power supply: buffer; for DIN rail; 240W; 36VDC; 6.6A; 90÷305VAC
Manufacturer series: DRS-240
Kind of power supply: for DIN rail
Mounting: for DIN rail mounting
Electrical connection: screw terminals
Operating temperature: -30...70°C
Body dimensions: 85.5x125.2x129.2mm
Output current: 6.6A
Power: 240W
Number of outputs: 1
Output voltage: 36V DC
Efficiency: 92%
Supply voltage: 90...305V AC; 127...431V DC
Type of power supply: buffer
на замовлення 1 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Написати відгук
Description: MEAN WELL - DRS-240-36 - AC/DC-Netzteil für DIN-Schienenmontage, integrierte MODBus-Funktion, ITE & Industrie, 1 Ausgang, tariffCode: 85044095, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 305V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Fest, Produktpalette: DRS-240 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 36V, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 6.6A, Anwendungen für das Netzteil: ITE & Industrie, Ausgangsleistung, max.: 240W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
на замовлення 23 шт:
термін постачання 21-30 дні (днів)
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 305V AC
Produktpalette: DRS-240 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 36V
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 6.6A
Anwendungen für das Netzteil: ITE & Industrie
Ausgangsleistung, max.: 240W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 2 шт:
DRS-240-36 DRS-240-36 Виробник : Mean-Well USA, Inc. drs-240-spec.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 36V 6.6A 240W 39-Pin Carton
на замовлення 3 шт:
товару немає в наявності
DRS-240-36 DRS-240-36 Виробник : MEAN WELL DRS-240-spec.pdf AC/DC, 240W, Вхід: 90-305VAC/127-431VDC, Вихід: 36V/6.6A, розміри 85.5x125.2x129.2 мм, -30...+70 С Група товару: AC-DC-перетворювачі з функцією UPS Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
товару немає в наявності
DRS-240-36 DRS-240-36 Виробник : MEAN WELL DRS-240-spec.pdf AC/DC, 240W, Вхід: 90-305VAC/127-431VDC, Вихід: 36V/6.6A, розміри 85.5x125.2x129.2 мм, -30...+70 С Група товару: MEAN WELL Од. вим: шт
DRS-240-36 DRS-240-36 Виробник : MEAN WELL USA Inc. search.aspx?prod=DRS-240 Description: AC/DC DIN RAIL SUPPLY 36V 238W
Power (Watts): 238W
Features: Adjustable Output, PFC, PMBus™
Packaging: Box
Size / Dimension: 5.09" L x 3.37" W x 4.93" H (129.2mm x 85.5mm x 125.2mm)
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency: 92%
Current - Output (Max): 6.6A
Voltage - Output 1: 36V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4 kV
Standard Number: 62368-1
AC Voltage - Input: 90 ~ 305 VAC
DC Voltage - Input (Min): 127V
DC Voltage - Input (Max): 431V