EPP-500-54
EPP-500-54 MEAN WELL
Category: Open Frame Power Supplies
Description: Power supply: switching; open; 500W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
Manufacturer series: EPP-500
Kind of power supply: open
Electrical connection: plug with 3,96mm pitch; screw terminals
Caution!: rated parameters obtained at full load; the maximum current only with additional cooling
Type of power supply: switching
Operating temperature: -30...70°C
Body dimensions: 127x76.2x40mm
Power consumption without load: <0.5W
Output current: 5.93A
Number of outputs: 1
Output voltage range: 51...56V DC
Maximum current: 9.26A
Output voltage: 54V DC
Power: 0.5kW
Efficiency: 94%
Supply voltage: 90...264V AC; 127...370V DC
Additional functions: active PFC; auxiliary DC output 12V/500mA; auxiliary standby output 5V DC
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
на замовлення 22 шт:
Написати відгук
Description: MEAN WELL - EPP-500-54 - AC/DC-Netzteil in Open-Frame-Version, ITE, 1 Ausgang, 500W bei 25CFM, 320.2 W, 80V AC bis 264V AC, tariffCode: 85044083, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang, usEccn: EAR99, Nennleistung (Zwangskühlung): 500W bei 25CFM, AC-Eingangsspannung: 80V AC bis 264V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Nennleistung (Konvektionskühlung): 320.2W, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: EPP-500 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 54VDC, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5.93A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (27-Jun-2024).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
EPP-500-54 EPP-500-54 Виробник : MEAN WELL EPP-500-spec.pdf Power Supplies - Chassis Mount 500W 54V 9.26A 3x5 Open Frame
на замовлення 7 шт:
термін постачання 21-30 дні (днів)
Кількість Ціна
EPP-500-54 EPP-500-54 Виробник : MEAN WELL USA Inc. EPP-500-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 54V 320W
Power (Watts): 320W (500W Forced Air)
Features: Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Packaging: Box
Size / Dimension: 5.00" L x 3.00" W x 1.69" H (127.0mm x 76.2mm x 43.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Type: Open Frame
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Approval Agency: CB, CE, cURus, EAC, TUV
Efficiency: 94%
Voltage - Output 1: 54V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3 kV
Current - Output 1: 5.93 A
на замовлення 4 шт:
EPP-500-54 EPP-500-54 Виробник : MEAN WELL 2860387.pdf Description: MEAN WELL - EPP-500-54 - AC/DC-Netzteil in Open-Frame-Version, ITE, 1 Ausgang, 500W bei 25CFM, 320.2 W, 80V AC bis 264V AC
tariffCode: 85044083
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang
usEccn: EAR99
Nennleistung (Zwangskühlung): 500W bei 25CFM
AC-Eingangsspannung: 80V AC bis 264V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Nennleistung (Konvektionskühlung): 320.2W
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: EPP-500 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 54VDC
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5.93A