HCP16DTD5L04
HCP16DTD5L04 TE Connectivity / Alcoswitch
ENG_DS_ALCOSWITCH_HCP_SERIES_3-3219355.pdf
Виробник: TE Connectivity / Alcoswitch
Basic / Snap Action Switches HCP16A, Lgt Force, 0.187 Term.Sht Roller
Написати відгук
Description: HCP16A, LGT FORCE, 0.187 TERM.SH, Packaging: Tray, Current Rating (Amps): 16A (AC), Mounting Type: Chassis Mount, Circuit: SPDT, Switch Function: On-Mom, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm), Actuator Type: Lever, Roller, Operating Force: 170gf, Pretravel: 0.106" (2.7mm), Differential Travel: 0.018" (0.45mm), Overtravel: 0.045" (1.1mm), Operating Position: 0.815" (20.7mm), Voltage Rating - AC: 125 V.
Packaging: Tray
Current Rating (Amps): 16A (AC)
Switch Function: On-Mom
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type: Lever, Roller
Operating Force: 170gf
Pretravel: 0.106" (2.7mm)
Differential Travel: 0.018" (0.45mm)
Overtravel: 0.045" (1.1mm)
Operating Position: 0.815" (20.7mm)
Voltage Rating - AC: 125 V