HEP-240-15A
HEP-240-15A MEAN WELL
HEP-240-spec.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: Built-in Power Supplies
Description: Power supply: switching; for building in,modular; 225W; 15VDC
Operating temperature: -55...70°C
Body dimensions: 244.2x68x38.8mm
Kind of power supply: for building in; modular
Caution!: rated parameters obtained at full load
Electrical connection: wires
Type of power supply: switching
Output current: 7.5...15A
Lead length: 0.3m
Number of outputs: 1
Power: 225W
Output voltage: 15V DC
Supply voltage: 90...305V AC; 127...431V DC
Output voltage range: 14...16V DC
Efficiency: 90%
Additional functions: active PFC; adjustable output voltage and current level
Manufacturer series: HEP-240
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
на замовлення 7 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MEAN WELL - HEP-240-15A - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 225 W, 15 VDC, 15 A, tariffCode: 85044095, AC-Eingangsspannung, max.: 305V, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 305V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: HEP-240 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 15VDC, productTraceability: No, AC-Eingangsspannung, min.: 90V, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 15A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 225W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
HEP-240-15A HEP-240-15A Виробник : MEAN WELL USA Inc. HEP-240-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 15V 225W
Packaging: Box
Power (Watts): 225W
Features: Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Size / Dimension: 9.61" L x 2.68" W x 1.53" H (244.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -55°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Approval Agency: CB, CE, cURus
Efficiency: 90%
Voltage - Output 1: 15V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3.75 kV
Current - Output 1: 15 A
на замовлення 33 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
HEP-240-15A HEP-240-15A Виробник : MEAN WELL HEP-240-spec.pdf Power Supplies - Chassis Mount 225W 15V 15A IP65 Vo /Io Adj w/Pot
на замовлення 25 шт:
HEP-240-15A HEP-240-15A Виробник : Mean-Well USA, Inc. hep240spec.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 15V 15A 225W 5-Pin
на замовлення 7 шт:
Мінімальне замовлення: 2
HEP-240-15A HEP-240-15A Виробник : MEAN WELL 2547974.pdf Description: MEAN WELL - HEP-240-15A - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 225 W, 15 VDC, 15 A
tariffCode: 85044095
AC-Eingangsspannung, max.: 305V
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 305V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: HEP-240 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 15VDC
productTraceability: No
AC-Eingangsspannung, min.: 90V
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 15A
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 225W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 2 шт: