HEP-240-48A
HEP-240-48A MEAN WELL
HEP-240-spec.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: Built-in Power Supplies
Description: Power supply: switching; for building in,modular; 240W; 48VDC
Operating temperature: -55...70°C
Body dimensions: 244.2x68x38.8mm
Kind of power supply: for building in; modular
Caution!: rated parameters obtained at full load
Electrical connection: wires
Type of power supply: switching
Output current: 2.5...5A
Lead length: 0.3m
Number of outputs: 1
Power: 240W
Output voltage: 48V DC
Supply voltage: 90...305V AC; 127...431V DC
Output voltage range: 44.8...51.2V DC
Efficiency: 93%
Additional functions: active PFC; adjustable output voltage and current level
Manufacturer series: HEP-240
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
на замовлення 27 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Написати відгук
Description: MEAN WELL - HEP-240-48A - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 240 W, 48 VDC, 5 A, tariffCode: 85044095, AC-Eingangsspannung, max.: 305V, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 305V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: HEP-240 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC, productTraceability: No, AC-Eingangsspannung, min.: 90V, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 240W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
HEP-240-48A HEP-240-48A Виробник : MEAN WELL USA Inc. HEP-240-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 48V 240W
Power (Watts): 240W
Features: Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Packaging: Box
Size / Dimension: 9.61" L x 2.68" W x 1.53" H (244.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -55°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Approval Agency: CB, CE, cURus
Efficiency: 93%
Voltage - Output 1: 48V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3.75 kV
Current - Output 1: 5 A
на замовлення 89 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
HEP-240-48A HEP-240-48A Виробник : MEAN WELL HEP_240_SPEC-1292139.pdf Switching Power Supplies 240W 48V 5A IP65 Vo/Io Adj w/Pot
на замовлення 5 шт:
HEP-240-48A HEP-240-48A Виробник : MEAN WELL MWEC-S-A0016591794-1.pdf?hkey=6D3A4C79FDBF58556ACFDE234799DDF0 Description: MEAN WELL - HEP-240-48A - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 240 W, 48 VDC, 5 A
tariffCode: 85044095
AC-Eingangsspannung, max.: 305V
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 305V AC
Produktpalette: HEP-240 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC
productTraceability: No
AC-Eingangsspannung, min.: 90V
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5A
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 240W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 25 шт:
HEP-240-48A Виробник : MEAN WELL HEP-240-spec.pdf AC/DC, 240W, Вхід: 85-264VAC/120-370VDC, Вихід: 48V/5А, розміри 244.2х68х38.8 мм, -55...+70 C, IP65 Група товару: AC-DC-перетворювачі в корпусі/кожусі Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
товару немає в наявності
HEP-240-48A Виробник : MEAN WELL HEP-240-spec.pdf AC/DC, 240W, Вхід: 85-264VAC/120-370VDC, Вихід: 48V/5А, розміри 244.2х68х38.8 мм, -55...+70 C, IP65 Група товару: MEAN WELL Од. вим: шт