IKW30N60H3FKSA1
IKW30N60H3FKSA1 Infineon Technologies
infineon-ikw30n60h3-datasheet-v02_02-en.pdf
Виробник: Infineon Technologies
Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 187W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
на замовлення 208 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 111
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: IGBT TRENCH FS 600V 60A TO247-3, Packaging: Tube, Package / Case: TO-247-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ), Input Type: Standard, Reverse Recovery Time (trr): 38 ns, Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.4V @ 15V, 30A, Supplier Device Package: PG-TO247-3-1, IGBT Type: Trench Field Stop, Td (on/off) @ 25°C: 21ns/207ns, Switching Energy: 1.38mJ, Test Condition: 400V, 30A, 10.5Ohm, 15V, Gate Charge: 165 nC, Part Status: Active, Current - Collector (Ic) (Max): 60 A, Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600 V, Current - Collector Pulsed (Icm): 120 A, Power - Max: 187 W.
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
IKW30N60H3FKSA1 IKW30N60H3FKSA1 Виробник : Infineon Technologies infineon-ikw30n60h3-datasheet-v02_02-en.pdf Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 187W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
на замовлення 208 шт:
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 6
Description: Transistor: IGBT; 600V; 30A; 94W; TO247-3; H3
Manufacturer series: H3
Features of semiconductor devices: integrated anti-parallel diode
Case: TO247-3
Technology: TRENCHSTOP™ 3
Kind of package: tube
Type of transistor: IGBT
Gate charge: 165nC
Mounting: THT
Gate-emitter voltage: ±20V
Collector current: 30A
Power dissipation: 94W
Pulsed collector current: 120A
Collector-emitter voltage: 600V
на замовлення 39 шт:
Мінімальне замовлення: 3
IKW30N60H3FKSA1 IKW30N60H3FKSA1 Виробник : Infineon Technologies Infineon_IKW30N60H3_DataSheet_v02_02_EN.pdf IGBTs 600V 30A 187W
на замовлення 671 шт:
Мінімальне замовлення: 2
IKW30N60H3FKSA1 IKW30N60H3FKSA1 Виробник : Infineon Technologies IKW30N60H3_Rev1_1G.pdf?folderId=db3a3043156fd5730115f56849b61941&fileId=db3a3043266237920126bc80c5f041c9 Description: IGBT TRENCH FS 600V 60A TO247-3
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Input Type: Standard
Reverse Recovery Time (trr): 38 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.4V @ 15V, 30A
Supplier Device Package: PG-TO247-3-1
IGBT Type: Trench Field Stop
Td (on/off) @ 25°C: 21ns/207ns
Switching Energy: 1.38mJ
Test Condition: 400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
Gate Charge: 165 nC
Part Status: Active
Current - Collector (Ic) (Max): 60 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600 V
Current - Collector Pulsed (Icm): 120 A
Power - Max: 187 W
на замовлення 255 шт:
Мінімальне замовлення: 2
IKW30N60H3FKSA1 IKW30N60H3FKSA1 Виробник : INFINEON INFNS29923-1.pdf?hkey=6D3A4C79FDBF58556ACFDE234799DDF0 Description: INFINEON - IKW30N60H3FKSA1 - IGBT, 30 A, 2.4 V, 187 W, 600 V, TO-247, 3 Pin(s)
tariffCode: 85412900
Transistormontage: Durchsteckmontage
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
isCanonical: Y
Kollektor-Emitter-Sättigungsspannung: 2.4V
MSL: -
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Verlustleistung: 187W
Bauform - Transistor: TO-247
Dauerkollektorstrom: 30A
Anzahl der Pins: 3Pin(s)
Produktpalette: -
Kollektor-Emitter-Spannung, max.: 600V
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Betriebstemperatur, max.: 175°C
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 393 шт:
Мінімальне замовлення: 3
Мінімальне замовлення: 41