J115F31A120VACS
J115F31A120VACS CIT Relay and Switch
Relay-J115F3.pdf
Виробник: CIT Relay and Switch
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Packaging: Tray
Mounting Type: Chassis Mount
Coil Voltage: 120VAC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Termination Style: Quick Connect - 0.187"/0.250"
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 39.5 mA
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 40 A
Switching Voltage: 277VAC, 110VDC - Max
Must Release Voltage: 36 VAC
Must Operate Voltage: 90 VAC