LMS1585AIS-1.5
LMS1585AIS-1.5 Texas Instruments
lms1585a.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Виробник: Texas Instruments
Description: LMS1585A 5A FIXED / ADJUSTABLE O
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 5A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 7 mA
Voltage - Input (Max): 13V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: DDPAK/TO-263-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.5V
Part Status: Active
PSRR: 60 ~ 72 dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 1.4V @ 5A
Protection Features: Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max): 13 mA