MIC5238-1.3YD5
MIC5238-1.3YD5 Microchip Technology
MCRLS03702-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Виробник: Microchip Technology
Description: IC REG LIN 1.3V 150MA TSOT23-5
Packaging: Bulk
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 150mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 20 µA
Voltage - Input (Max): 6V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.3V
Control Features: Enable
Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 150mA
Protection Features: Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max): 2.5 mA