PMEG4005AESFCYL
PMEG4005AESFCYL Nexperia USA Inc.
PMEG4005AEA.pdf
Виробник: Nexperia USA Inc.
Description: PMEG4005AESF - 40V, 0.5A LOW VF
Packaging: Bulk
Package / Case: 0201 (0603 Metric)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 1.25 ns
Technology: Schottky
Capacitance @ Vr, F: 18pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 500mA
Supplier Device Package: DSN0603-2
Operating Temperature - Junction: 150°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 820 mV @ 500 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 80 µA @ 40 V