Продукція > RELPOL > RM85-2011-25-5230-01
RM85-2011-25-5230-01
RM85-2011-25-5230-01 RELPOL
RM85EN.pdf
Виробник: RELPOL
Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 230VAC; Icontacts max: 16A
Manufacturer series: RM85
Contacts configuration: SPDT
Related items: GD50; GZ80; GZM80; GZM80-BK; GZT80; PW80
Type of relay: electromagnetic
IP rating: IP67
Relay variant: miniature
Mounting: PCB
Body colour: transparent
Operating temperature: -40...85°C
Release time: 3ms
Terminal pitch: 5mm
Operate time: 8ms
Body dimensions: 29x12.7x15.7mm
Contact resistance: 100mΩ
Coil power consumption: 0.75VA
Contact current max.: 16A
Current rating: 16A
DC contacts rating @R: 16A / 24V DC
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
Max surge current: 30A
Coil voltage min.: 184V AC
Rated coil voltage: 230V AC
Switched voltage: max. 250V DC; max. 440V AC
Coil voltage max.: 276V AC
Coil resistance: 38.5kΩ